Google dhe Youtube gjobiten me 170 milionë dollarë

Google dhe filiali i tij YouTube, akuzuar për shkelje...

Heq dorë nga muzika dhe i futet politikës

Kohët e fundit në vendin tonë është bërë e...

Prokurorët akuzojnë si spiun rus kreun e një OJQ-je, skenar për të larguar Bullgarinë nga aleatët perëndimorë

Prokurorët bullgarë akuzuan të martën kreun e...

IKMT ka vijuar sot aksionin për shembjen e 60 objekteve Vlorë-Orikum si pjesë e projektit të qeverisë për zgjatjen e bulevardit Lungomare në Vlorë. Fadromat kanë shembur sot një nga lokalet më të frekuentuara të kësaj vije, Summer Depo ndërsa aksioni do të vijojë dhe me objekte të tjera të ngritura buzë detit në këtë zonë. Shembja ka nisur në orët e paradites ndërsa nga pronarët nuk ka pasur asnjë kundërshtim. IKMT...

Kryebashkiaku Veliaj solli nga Viena “trofeun” që nuk ekziston

“Vlerësimi që na u dha nga OKB-ja, si një nga qytetet me performancën më të mirë ekonomike...

Shembja e skelave, zbardhet dëshmia e Petrit Sylës: Punëtorët mund të kenë gabuar, nuk është përgjegjësia ime

Petrit Syla, administratori i kompanisë “Skela Syla” ka dalë sot para gjykatës së Tiranës...

Prokurorët bullgarë akuzuan të martën kreun e një organizate joqeveritare (OJQ) për spiunim për Rusinë, si pjesë e një skeme, për të cilën prokurorët thonë se kishte për synim të largonte Bullgarinë nga aleatët e saj perëndimorë dhe ta orientonte drejt Moskës. Bullgaria, vendi më besnik i Moskës në periudhën sovjetike, tani është anëtar i NATO-s dhe Bashkimit Evropian, por ka lidhje të ngushta kulturore...

Ushtria gjermane nën hetim pas infiltrimeve neonaziste

Trupa e elitës së ushtrisë gjermane, KSK, ka qenë gjithnjë e më shumë në shënjestër të shërbimeve...

Qeveria Conte 2 merr votëbesimin dhe në Senat, Salvini dështim spektakolar

Në Itali, qeveria e Conte 2 e përbërë nga Partia Demokratike dhe Lëvizja “Pesë Yjet” ka...

Google dhe filiali i tij YouTube, akuzuar për shkelje të ligjit duke ekspozuar fëmijët me video të papërshtatshme apo për mbledhjen e të dhënave personale rreth tyre, do të paguajnë 170 milionë dollarë gjobë për SHBA-në, theksoi sot agjencia për mbrojtjen e konsumatorëve (FTC) në një komunikatë. Kjo marrëveshje miqësore, që duhet akoma të marrë dritën e gjelbër nga Ministria e Drejtësisë, është më e rëndësishme...

Edhe Inteligjenca Artificiale përfshihet në vjedhje!

Përveç shumë aplikimeve pozitive, inteligjenca artificiale mund të përdoret gjithashtu për mashtrime,...

Telashe nuk kanë të sosur për Facebook

Facebook është nën hetime në Shtetet e Bashkuara për të përcaktuar nëse ky rrjet social “e...

Festivali i Filmit i Venecias ka ulur siparin, ndërsa Luani i Artë i shkoi filmit “Joker”, me aktor protagonist Joaquin Phoenix. Regjisori Todd Phillips i ka vendosur ngjarjet në fillim të viteve ’80 dhe zbulon se si një kloun i varfër e i sëmurë mendor i bashkohet botës së krimit. Filmi “Joker”, me aktor protagonist Joaquin Phoenix, fitoi Luanin e Artë në Festivalin e Filmit të Venecias. Të shtunën e kaluar,...

Sipas një hulumtimi të bërë nga Agjencia Ndërkombëtare për Kërkim mbi Kancerin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), pirja e dy gotave pije me sheqer ose ëmbëltues në ditë mund të rrisë rrezikun e vdekjes së hershme. Sipas lajmit të gazetës “Independent”, në hulumtim kanë marrë pjesë mbi 450 mijë të rritur të moshës mesatare mbi 50 vjeç nga 10 vende të Europës. Hulumtimi nuk përfshiu...

Kura me ujë të ngrohtë dhe mjaltë për shkrirjen e dhjamit te beli

Kjo kurë e thjeshtë ndiqet me përpikmëri nga miliona njerëz në botë, me qëllim rënien në peshë...

IKMT ka vijuar sot aksionin për shembjen e 60 objekteve Vlorë-Orikum si pjesë e projektit të qeverisë për zgjatjen e bulevardit Lungomare në Vlorë. Fadromat kanë shembur sot një nga lokalet më të frekuentuara të kësaj vije, Summer Depo ndërsa aksioni do të vijojë dhe me objekte të tjera të ngritura buzë detit në këtë zonë. Shembja ka nisur në orët e paradites ndërsa nga pronarët nuk ka pasur asnjë kundërshtim. IKMT...

Zgjerohet Gama e Prodhimeve Bujqësore Bio në Vend

Shqipëria ka pozicion gjeografik dhe kushte klimaterike shumë të favorshme për prodhimin e produkteve...

James Rodriguez u përfshi në një vorbull të vërtetë diskutimesh në merkaton e verës. Kolumbiani u mendua se do të largohej nga Madridi, duke qenë se marrëdhënia e tij me trajnerin Zinedine Zidane ishte krejtësisht e krisur. Reali e mbajti kolumbianin dhe për shkak të dëmtimit të Marco Asensios. Ai luajti si titullar dhe në sfidën ndaj Real Valladolidit (1-1) dhe duket se është më i qetë. Sulmuesi u detyrua të...

Largimi i Mauro Icardit, më në fund reagon presidenti Zhang!

Presidenti i Interit, Steven Zhang, ka folur në lidhje me largimin e Mauro Icardit. Ai ka reaguar për...

Tragjedi në futboll, portieri vdes në grumbullim me kombëtaren

Tragjedi në botën e futbollit, e ngjashme me atë të ish-kapitenit të Fiorentina, Davide Astori....